برونسپاری یا برون‌مرز سپاری ، کدامیک مزایای بیشتری دارند؟

در گذشته تنها راه گسترش یک مجموعه تولیدی احداث سایت های تولیدی جدید در مجاورت واحدهای قدیمی آن مجموعه بود، اما چند سالی است مدیران واحدهای تولیدی راه حل های بیشتری برای گسترش فعالیت های تولیدی خود دارند. از جمله مهمترین راه حل های پیش روی مدیران برای گسترش سایت های تولیدی، می توان به برونسپاری و برون‌مرز‌سپاری تولید اشاره کرد. این نوشتار در ادامه شما را با هر یک از این راه حل ها، مزایا و معایب آن ها بیشتر آشنا خواهد کرد.

برون مرز سپاری

برونسپاری معادل واژه انگلیسی Outsourcing و برون‌مرز‌سپاری معادل واژه انگلیسی Offshoring است. اگرچه این دو روش در ارائه خدمات نیز به کار می روند، اما این مقاله کاربرد این روش ها را در حوزه فعالیت های تولیدی بررسی خواهد کرد. در برونسپاری، فعالیت های یک واحد تولیدی همراه با عقد قرار داد به یک مجموعه ثالث و در اصطلاح Third party، واگذار می شود. اما در روش برون‌مرز‌سپاری تولید، فعالیت های واحد تولیدی با احداث سایت تولیدی در یک کشور دیگر انجام می گیرد.

هدف اصلی از انتخاب استراتژی برونسپاری استفاده از تجهیزات تولیدی است که مجموعه ثالث در اختیار دارد و احتمالا خرید آن ها نیاز به سرمایه گذاری خارج از توان مالی مجموعه تولیدی دارد، یا دسترسی به تجهیزات تولیدی به دلایلی همچون تحریم غیر ممکن است و یا پروژه مورد نظر واحد تولیدی به صورت مقطعی است و توجیه سرمایه گذاری ندارد. اما هدف نهایی از اتخاذ راهکار برون‌مرز‌سپاری تولید کاهش هزینه های تولید در کشور انتخابی است. برای مثال ممکن است در کشور انتخابی هزینه های کارگری، انرژی یا مالیات های بر درآمد کمتر از کشور مبدا باشد. اما انتخاب هر یک از راه حل ها برابر با در نظر گرفتن ریسک های همراه با آن ها است. برای مثال در برونسپاری، ریسک های همچون اعتماد به مجموعه ثالث، عقد قراردادهای کاری و حقوقی با مجموعه ثالث، عدم وجود هماهنگی و یکپارچگی بین فعالیت های واحد تولیدی و مجموعه ثالث و در نهایت عدم وجود دانش فنی در مجموعه ثالث اشاره کرد. در ارتباط با راهکار برون‌مرز‌سپاری تولید از جمله مهمترین ریسک هایی که واحد های تولیدی با آن سر و کار دارند می توان به مواردی همچون ریسک های ژئوپلتیک، اختلاف های فرهنگی و زبانی، تغییرات ساختار سیاسی کشورها و نبود زیر ساخت های مناسب ارتباطی اشاره نمود.

برون سپاری

در سال های اخیر و با شدت گرفتن موج جهانی شدن صنایع مختلف، فراگیر شدن استفاده از راهکارهای برونسپاری و برون‌مرز‌سپاری تولید نیز افزایش یافته است. همچنین توسعه راهکارها و قرادادهای حقوقی نیز کمک شایانی به افزایش نفوذ این راهکارها در صنایع مختلف کرده است. کشور چین پیشرو در بخش برون‌مرز‌سپاری تولید و همچنین کشور هند پیشرو در بخش برون‌مرز‌سپاری خدمات فناوری اطلاعات است. از طرف دیگر در سال های اخیر نسخه های ترکیبی این راهکارها نیز تمرین شده است. برای مثال امروزه راهکار Offshore outsource در حال شیوع است. در این راهکار به منظور بهره گیری از توان فنی – تولیدی پیمانکاران فعال در سایر کشورها، خدمات و کالاهای مورد درخواست به آن ها واگذار می شود. شاخص اصلی ارزیابی عملکرد هر یک از این راهکارها افزایش بهره وری تولید است.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *