کارآفرینی از چه زمانی متولد شد؟

این روزها به دفعات واژه کارآفرینی به گوش ما می خورد. شاید برخی فکر کنند این واژه مربوط به سال های اخیر است، اما باید گفت اولین کارآفرینان در حدود 20 هزار سال پیش زندگی می کردند. در حقیقت اولین نشانه های کارآفرینی در گینه نو و در معاملات کالا به کالای ابزار آلات شکار با اغذیه و مواد خوراکی توسط برخی افراد بروز پیدا کرد. چند سال بعد و با وقوع انقلاب کشاورزی ( در حدود 12000 سال پیش)، کارآفرینی شکلی جدی تر به خود گرفت و وارد عرصه تجارت شد. در حقیقت در این دوران تعدادی از افراد حرفه ای و با پشتکار در کشاورزی زمین ها را در مناطقی حاصلخیز ایجاد کردند و با تولید مواد غذایی در حجمی بیشتر از مقدار نیاز خانواده خود، توانستند مقدار مازاد را با کالاهای سایر قبایل و خانواده ها، مانند پوشاک و لوازم شکار، معامله کنند. همین حرکت ها در ادامه توانست مشاغل مختلف را حرفه ای تر کند و تولید را گسترش دهد. برای مثال در مراحل بعدی حرفه های سفالگری، نجاری و سنگ تراشی ایجاد شد و دامنه معاملات گسترش پیدا کرد.

کارآفرینی

اگر کمی به جلوتر بیاییم به حدود 2000 سال پیش از میلاد مسیح نیز باید نگاهی کنیم. در این دوران اولین نشانه های شکل گیری مسیر تجارت بین الملل دیده می شود. در حقیقت در این دوران به واسطه تسلط امپراتوری های مختلف، مانند روم باستان، پارس و چین، بر برخی منابع و مواد اولیه همچون آهن و مواد غذایی، تعدادی از تاجران شکل گرفتند که تعیین کننده مسیر ترانزیت کالا و شکل گیری صادرات شدند. دقیقا در این دوره بود که پول اختراع شد و توانست معیار و ارزشی برای فعالیت های کارآفرینانه باشد.

نقطه عطف دیگر کارآفرینی را باید در وقوع انقلاب صنعتی جستجو کرد. در حدود 300 سال پیش با اختراع ماشین آلات تولیدی و پیدایش خط تولید مفهوم نوآوری، ریسک در تولید و عرضه کالاها برای اولین بار به صورت جدی وارد معاملات تجاری شد. در این دوره افرادی را می توان دید که با پذیرفتن ریسک تولید توانستند کالاهای جدیدی را در سطحی بزرگتر از یک قبیله و شهر، و در مقیاس ملی و بین المللی به بازارها عرضه کنند. اگر کمی جلوتر برویم المان رقابت نیز به کارآفرینی اضافه می شود. برعکس سایر دوره های قبل، مستندات کارآفریننه فراوانی نیز از این دوره به یادگار مانده است و نام اسطوره های به یاد ماندنی همچون اندرو کارنگی، جی مورگان، جان دی راکفلر، فرانک کنان و هنری فورد در این عرصه می درخشد. در ادامه به کارآفرینی نوین در عصر حاضر بر می خوریم که مهمترین وجه تمایز آن نسبت به سایر دوره ها خلاقیت و چابکی است.

در تمامی 4 دوره ذکر شده کارآفرینی معنای ثابتی داشته است، اما نحوه خلق کارآفرینانه متفاوت بوده است. همانطور که در ابتدای این متن نیز تعریفی برای کارآفرینی ذکر نشد، هنوز هم نمی توان تعریف دقیق برای آن در نظر گرفت و تنها می توان ویژگی های زیر را برای کارآفرینان در نظر گرفت:

  • خلاقیت
  • پیشرو بودن
  • آینده نگاری ( آینده سازی)
  • قدرت پذیرش و هضم ریسک
  • ارزش آفرینی
  • ایجاد اشتغال
  • خلق ثروت

در حقیقت در نظر گرفتن کارآفرینی به عنوان یک علم و بررسی آکادمیک آن مختص قرن حاضر است. امروزه مرزهای مشخصی بین شغل آفرینی و کارآفرینی، نوآوری و کارآفرینی، فرصت جویی و کارآفرینی و … وجود دارد، اما شاید بتوان گفت ارائه تعریفی برای کارآفرینی سخت است، این متن نیز اصراری بر تعریف آن ندارد، اما می توان گفت کارآفرین احیاگر اقتصاد است و کسی است که سازمان ها را به کمک فرایند کارآفرینی زنده می کند.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *